Dzięki wsparciu finansowemu naszego mecenasa – Narodowego Centrum Kultury – Fundacja Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi w dniach 20.07. – 23.07.2019 r zorganizowała i zrealizowała kolejny z trzech zaplanowanych na lipiec bieżącego roku obozów kulturalno – edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z polskiej szkoły w Lidzie (Białoruś). Tym razem gościł nas ośrodek „Kuklówka Conference” w Kuklówce Radziejowickiej.
Mimo upału i zmęczenia podróżą nasi goście nie zamierzali próżnować. Jeszcze w dniu przyjazdu odwiedziliśmy Muzeum Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Kuklówce, prowadzone przez państwa Aleksandrę i Bogdana Biniszewskich. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu pani Aleksandry o historii południowo – wschodnich Kresów, zaaranżowaliśmy również mini warsztaty historyczne z udziałem przybyłej młodzieży, dotyczące jej wiedzy na temat roli Kresów Wschodnich w kulturze i historii Polski. Następnie zwiedzaliśmy dwór Biniszewcze wraz z obejściem, będący wierną rekonstrukcją przedwojennego dworu kresowego. Po zwiedzaniu wróciliśmy na kolację i zasłużony odpoczynek.
Niedzielę rozpoczęliśmy wizytą w sochaczewskim muzeum kolei wąskotorowej, gdzie po zwiedzaniu ruszyliśmy na kilkugodzinną wyprawę zabytkową kolejką do Puszczy Kampinoskiej. Przejeżdżając przez Bzurę wspominaliśmy wypadki z września 1939 r, kampanię wrześniową i historię bitwy nad Bzurą, która mogła odwrócić losy II Wojny Światowej. W trakcie wycieczki przystanęliśmy na ognisko w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. W luźnej i swobodnej atmosferze rozmawialiśmy o losach kresowych rodzin – dawniej i współcześnie. Po zakończeniu ogniska powróciliśmy do Sochaczewa a następnie udaliśmy się do Żelazowej Woli gdzie młodzież z Lidy odwiedziła dom rodzinny Fryderyka Szopena i wysłuchała koncertu fortepianowego. Według późniejszych relacji uczestników ten punkt programu zrobił na wszystkich największe wrażenie.
Poniedziałek był dniem gdy zwiedzaliśmy stolicę Polski. Od Muzeum Powstania Warszawskiego, przez stołeczne Powązki dotarliśmy do Starego Miasta. Tu spędziliśmy kolejnych kilka godzin, spacerując wśród zabytków i odwiedzając Park Miniatur, prezentujący pieczołowicie zrekonstruowane miniatury budynków, których w Warszawie już nie ma. Następnie, po krótkim odpoczynku, ruszyliśmy do pałacu w Wilanowie, którego zwiedzanie zamykało program obozu.
Wieczorem w Kuklówce czekało nas ognisko z warsztatami historycznymi, spotkaniem z kombatantami i warsztatami z umiejętności posługiwania się językiem polskim. Nasz obóz zaszczycili swoją obecnością pani Irena Biernacka, dyrektor polskiej szkoły w Lidzie i pan Artur Kondrat, który poprowadził warsztaty. Ja zwykle było wiele wzruszeń, rozmów, zamyślenia … Po zakończeniu ogniska, mimo późnej pory i dokuczliwej mżawki, młodzież z Lidy zorganizowała mini turniej piłki nożnej. Warto wspomnieć, iż najlepiej radziła sobie w nim damska część ekipy 🙂
Wtorek był dniem wyjazdu uczestników na Białoruś z krótkim, planowanym postojem w Warszawie. Pożegnaniom nie było końca. Do zobaczenia za rok !
Pragniemy z całego serca podziękować uczestnikom i opiekunom obozu za czas spędzony razem. Dziękujemy również Narodowemu Centrum Kultury, który był mecenasem obozu.
Fundacja Pamięci Historii i Kultury Polskiej na Białorusi
Warszawa, lipiec 2019