“Zaszum nam, Polsko jak husarskie skrzydła,
co strwożą wroga, a w nas ducha wzniosą”.
Tak Kazimierz Józef Węgrzyn rozpoczyna swój piękny wiersz, który jest swoistym apelem do Polski – umęczonej, ale zawsze wiernej Bogu. Apelem do Polski, która mimo wszelkich trudów, dzięki wysiłkowi swoich synów i córek, potrafiła, jak feniks, podnosić się z popiołów.
Zarówno tę pieśń, jak i wiele innych przesiąkniętych miłością do Polski utworów, usłyszeliśmy podczas muzycznego wydarzenia w Parafii św. Anny w Długiej Kościelnej, w wykonaniu wyjątkowego artysty Macieja Wróblewskiego – barda i kompozytora obdarzonego niezwykłym głosem, który swoimi występami od lat rozbudza wśród Polaków na całym świecie patriotyczne uczucia. Usłyszeliśmy piękne utwory tj. Bogurodzica, Zaszum Nam Polsko, Armia Krajowa, Zasypiali Chłopacy, Matka i Serce Syna, Katyński Znak, Chrzest…
Podczas wyjątkowego koncertu , który odbył się 12 listopada w Długiej Kościelnej, zaprezentowane pieśni oraz przytoczone opowieści były swoistą lekcją historii i nauką miłości do Ojczyzny. Pragnęliśmy przywołać szum historii naszego kraju, chcieliśmy także, żeby zaszumiała nam Polska słowami i czynami jej bohaterów. Bohaterów, którzy poprzez swoje życie inspirowali innych. Walczyli o wolność i dobrobyt naszej Ojczyzny.
Odwaga, mądrość, bohaterstwo. To właśnie na tych wartościach i dzięki takim postawom udało się najpierw odzyskać niepodległość a później odbudowywać niepodległą Polskę. Te cnoty obecne są nie tylko w życiorysach naszych bohaterów o który wspominaliśmy, ale również w pieśniach i piosenkach patriotycznych, które stanowią element pamięci o trudnych losach naszej Ojczyzny. O momentach jej chwały i zwycięstw. Chcemy o nich pamiętać. To niepomijalny element kultury naszego narodu. Wykonując je podczas naszego muzyczno-historycznego wydarzenia pragnęlibyśmy zbudować pomost między współczesnością a czasami naszych bohaterów. Którzy być może, kiedy stawiali na szali swoje życie i szli do walki z nieprzyjacielem, myśleli podobnie jak poeta:
“Zaszum nam, Polsko jak husarskie skrzydła
wiatrem co wiarę w zwycięstwo przywraca”.
Zaproponowany przez nas koncert był pewnego rodzaju podróżą w czasie, która rozpoczęła się tam, gdzie wszystko się zaczęło, wśród szumu drzew i huku toporów, pod którymi upadają pogańskie gaje, by dać miejsce młodemu – nowemu państwu Polsce.
Mamy nadzieję, że zaprezentowany przez nas koncert „Zaszum Nam Polsko” był okazją do zadumy i wzruszenia, które pozostaną na długo w pamięci nas wszystkich.
W imieniu Fundacji Opieki I Jedności Kresowian głównego organizatora oraz Partnerów wydarzenia dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili i wsparli nasze wydarzenie.
Partnerami projektu byli: Lotto, Parafia św. Anny w Długiej Kościelnej, Gmina Halinów, Gminy Centrum Kultury w Halinowie, Fundacja Polska360, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Rzeczypospolitej Polonika. Partner medialny: Polska360 TV
Projekt „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”