Wraz z ostatnimi słowami ze sceny, ostatnimi tonami wybrzmiałej piosenki zakończyła się pierwsza część naszego koncertu. Minęło już ponad 100 lat, umilkła pieśń o dawnych bohaterach, wróciliśmy do naszych czasów. Mamy nadzieję, że nie ustał żar w sercach i umysłach naszych słuchaczy. Jakie macie Państwo refleksje na temat historii naszego państwa i losów naszych herosów, których życiorysy dzisiaj przybliżyliśmy? Przyszłość należy do nas, do naszej pamięci i to na nas spoczywa odpowiedzialność za ich przekazywanie dalej.

Nasze wydarzenie muzyczne  miało ukazać, że nie ma historii ważniejszych i tych mniej ważnych. Dzisiejszy koncert dedykowany był tym osobom, o których wkładzie w odzyskanie niepodległości często się zapomina i nie są one zbyt znane, wśród nich min.: Wanda Piekarska, Ludwik Kmicic-Skrzyński, Zdzisław Lubomirski  i wiele, wiele innych. My wspomnieliśmy tylko trzy postaci, ale  jednocześnie warto pamiętać, że niepodległości nie odzyskała jedna osoba, było to zbiorcze dzieło pokoleń naszych rodaków. To właśnie dzięki współpracy całego narodu, często ponad podziałami, udało się najpierw niepodległość odzyskać a następnie obronić w 1920 roku. Lekcja historii o wspólnotowości i współdziałaniu narodu powinna być dla nas współcześnie ważną nauką i celem, do którego za naszymi bohaterami powinniśmy dążyć.

W muzyczny świat wprowadził nas na scenie  Artysta Maciej Wróblewski, którego wyjątkowy głos poruszył wiele serc i pozostanie w pamięci na zawsze. Polski bard, pieśniarz, kompozytor, autor tekstów to postać, której wyśpiewane utwory  były i są swoistą lekcją historii, miłości i oddania do naszej Ojczyzny. Widzowie we wtorkowy wieczór mogli usłyszeć min. utwory: „Bogurodzica”, „Zaszum Nam Polsko”, „Chrzest”, „Kto nie potrafi kochać ziemi” , „Matka  i serce syna”, „Moje epitafium”,  „Katyński znak” , „ Armia krajowa”…

Podczas wieczoru zabrali  głos honorowi goście Wójt Stanisławowa Kinga Sosińska oraz Szef Gabinetu Politycznego w MKIDN Kacper Sakowicz, który objął patronatem honorowym nasz koncert.

Na zakończenie pozostaje nam organizatorom żywić nadzieję, że widowisko przypadło do gustu wszystkim widzom i wierzymy,  że koncert “Zaszum na Polsko” nie tylko dostarczył Państwu wielu doznań artystycznych, ale był równocześnie cenną lekcją historii. Nieśmy te opowieści dalej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego koncertu.

Organizatorem głównym była Fundacja Opieki i Jedności Kresowian.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Kacper Sakowicz Szef Gabinetu Politycznego w MKIDN

Partnerami byli: Urząd Gminy Stanisławów, Gminny Ośrodek Kultury w Stanisławowie, Fundacja Polska360, Stowarzyszanie Łagierników Żołnierzy AK, Fundacja RP Polonika.

Partner medialny: polska360

Projekt: „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury