14.08.2022 r. rozpoczął się obóz letni dla polskich dzieci z Kresów Wschodnich organizowany przez Fundację Opieki i Jedności Kresowian. Młodzież z polskich szkół z Litwy wraz opiekunami przyjechała do Węgrowa – miasto WIELU KULTUR I RELIGII.

W pierwszym dniu obozu  mogliśmy się wzajemnie poznać, swoje pasje, zainteresowania!

Następnie mieliśmy przyjemność zobaczyć Ekspozycja muzealna „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”. Z ogromnym zaciekawieniem słuchaliśmy Pana Doktora Marka Sobisza, który osobiście oprowadził Nas po tym miejscu. Kolejno, wybraliśmy się na lokalną wycieczkę po Węgrowie, aby zobaczyć na żywo miasto. Na koniec dnia odbyły się warsztaty z języka polskiego.

15.08.2022 r. z okazji Święta Wojska Polskiego młodzież polska z Litwy odwiedziła Ossów, gdzie odbyły się uroczystości poświęcone 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Uczestniczyliśmy w  uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez Jego Eminencję Gerharda Ludwiga Kardynała Müllera i Jego Ekscelencję bpa Romualda Kamińskiego. Następnie udaliśmy się na Rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920 roku na Polach Ossowskich.

Wieczór, spędziliśmy bardzo miło przy długich rozmowach.

Kolejny dzień  rozpoczął się intensywnymi warsztatami z historii z Panem Tomaszem Żurawskim, była to żywa lekcja historii zakończona grą terenową .

Miłym zaskoczeniem były zajęcia z języka polskiego, które przygotowali dla Nas, absolwenci I LO PUL w Wołominie. Wieczorem mieliśmy okazje zaprezentować swoje zdolności taneczne.

17.08.2022 r. Wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy, naszej ukochanej stolicy. Na dobry początek odwiedziliśmy Muzeum Świat Iluzji!  Była to interaktywna, edukacyjno-rozrywkowa przestrzeń dla każdego.

Po niezwykłym świecie pozorów, złudzeń i paradoksów, udaliśmy się na wycieczkę do Zamku Królewskiego- Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej. Mieliśmy przyjemność zobaczyć Apartamenty Królewskie, Galerię Arcydzieł, Dawną Izbę Poselską oraz sale sąsiednie! Zamek barokowo- klasycystyczny zrobił na Nas ogromne wrażenie.

Jak na prawdziwych podróżników przystało, skosztowaliśmy, życia Warszawiaków- wycieczka metrem okazała się być ciekawym punktem dnia.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy to Centrum Nauki Kopernik! Tutaj też nie zabrakło dobrej zabawy! Prawdziwy raj dla miłośników nauki! Miejsce, które niezwykle inspiruje!

Pełni wrażeń, wróciliśmy do Węgrowa, odpoczywać i zbierać siły na kolejny dobry dzień.

Następny dzień rozpoczęliśmy bardzo aktywnie, udaliśmy się do Aquaparku w Siedlcach. Tropikalna atmosfera i moc atrakcji.

Następnie odbyły się warsztaty muzyczne, gdzie wspólnie śpiewaliśmy polskie piosenki!.

Wesołym i muzycznym akcentem zakończyliśmy kolejny dzień Naszego obozu.

19.08.2022 r. wyruszyliśmy na wycieczkę do Biblioteki Domu Gdańskiego, gdzie zostaliśmy oprowadzaniu po miejscu, widzieliśmy wystawę tkanin dwuosnowowej, która właśnie mieści się w Domu Gdańskim, a także miłym zaskoczeniem była ekspozycja muzealna na temat Węgrowa.

Następnie odbyło się podsumowanie Naszego obozu! Tego wieczoru nie zabrakło, wielu emocji, wrażeń, słów skierowanych do młodzieży, prezentów, łez wzruszeń oraz tańców i wspólnego śpiewania.

Było też ognisko i kiełbaski.

Dziękujemy Wam za wspaniałą przygodę i do zobaczenia !

 

 

PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022

NAZWA PROJEKTU

„Tam, w moim kraju, w dalekiej stronie…- obóz letni dla polskich dzieci z Kresów Wschodnich”

DOFINANSOWANIE : 55 430

CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 58 840

 

Partnerzy

Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie

Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach